W minioną sobotę odbyło się piąte spotkanie z serii Ustrzel w dychę. Każdemu spotkaniu przewodzi kolejne przykazanie.W tym tygodniu rozmawialiśmy na temat rodziców i wychowania. Do tego tematu pomogli nam się zbliżyć nasi goście specjalni Greg i Erin Skrobarczyk, rodzice dwóch dziewczynek oraz misjonarze.
5 PRZYKAZANIE
„Czcij ojca swego i matkę swoją, jak ci rozkazał Pan, twój Bóg,aby długo trwały twoje dni i aby ci się dobrze działo w ziemi, którą Pan, twój Bóg, ci daje.”
Jakim było celem Bożym ,aby stworzyć rodzinę?
*aby mieć relację (radować się razem, poznawać razem Boga…)
*aby zobaczyć obraz Boga
*aby poczuć przedsmak Bożej miłości
Czym jest dla nas rodzina? Większości z nas rodzina kojarzy się z miłością, szczęściem, poczuciem bezpieczeństwa, z relacjami, z miejscem, w którym wzrastamy i uczymy się. Jest to miejsce, w którym każdy może popełniać błędy, w którym jesteśmy sobą i nie możemy ukryć wszystkich swoich wad. Pragnieniem Boga jest aby pomagać rodzicom w wychowaniu dzieci. Bóg ustanowił rodziców, którzy mają pozycję, ale żyją pod Bożym autorytetem.
Piąte przykazanie jest niezwykle ważne, a niektóre słowa w czasie naszego wykładu rozłożyliśmy, tak aby je lepiej zrozumieć:
CZEŚĆ- wg.encyklopedii-szacunek, chwała, uznanie, dobre zdanie, kult. Dla nas okazywać szacunek to: pomagać, kochać, być wdzięcznym, wspierać, być posłusznym, nawet w sytuacjach, z którymi się nie zgadzamy, a decyzję, które podejmują rodzice będą rozliczone przez Boga, bo mają oni przed Nim odpowiedzialność.
OJCIEC- wg.encyklopedii- nazwa jednej z podstawowej relacji rodziny. Osoba, z której się bezpośrednio pochodzi i bezpośredni męski przodek. Naszym zdaniem ojciec (czyli obraz Ojca w Niebie) ,to nie tylko bezpośredni przodek, dla nas Ojciec wszystkowiedzący i stały.
MATKA- Encyklopedia przedstawia tak błahy obraz matki, że nie jest on nawet wart zapamiętania. Nam kojarzy się on z opiekunką, poświęceniem, mądrością, bezwarunkową miłością.
Te bardzo ważne słowa, są postrzegane przez świat zupełnie inaczej, wytłumaczenie jest bardzo ubogie, pozbawione uczuć. W rzeczywistości każde z tych słów ma bardzo głęboki sens. To jest nie tylko przykazanie, którego mamy się wyuczyć albo je wypaplać, ale to jest przykazanie, które ma głębsze znaczenie i chodzi w nim o to abyśmy je zapamiętali i nim żyli. Chodzi o to aby ufać rodzicom i nie podważać ich autorytetu. Dzieci powinny uzbroić się w wiarę, być pokorne i ufać, że rodzice postępują dobrze, jeżeli nie zgadzamy się z ich decyzjami, jedyną słuszną decyzją i sposobem podważenia jej, jest modlitwa, proszenie o to aby Bóg powiedział nam czy nasi rodzice popełniają błąd.
Spodobało Ci się streszczenie tego wykładu? Jeżeli tak, to wbijaj soboty na Mińską 65, aby dowiedzieć się jeszcze więcej. Tą serię spotkań będziemy kontynuować dopiero za dwa tygodnie, a w tym czasie zapraszamy Cię na ogólnopolską konferencję dla gimnazjalistów, licealistów i studentów Baza Centrum. http://bazacentrum.pl/ oraz na Restaurant Day, który odbędzie się już 15.11, chcesz dowiedzieć się o co chodzi, kliknij tu http://babelbistro.strikingly.com/.